Jdi na obsah Jdi na menu
 


15. 12. 2010

Zákon dvanácti desek - deska XI.

Vánoce se blíží, Zákon dvanácti desek je téměř u konce :-)
Vezměte prosím opět k ruce text zákona v překladu prof. Michala Skřejpka a zkuste zauvažovat nad otázkami:

a) K bodu 1.: Jak dlouho byl v účinnosti zákaz sňatků mezi patricii a plebeji (kolik let)? Připomeňte si, kdo byli patricijové a kdo plebejové a jak tyto skupiny obyvatelstva vznikly.
b) Jaký byl osud decemvirů?
c) Jaký byl osud LDT?
d) K bodu 3. - podle zprávy byl úřad kurulských edilů zřízen až mnoho let po decemvirech. Kdo byli kurulší edilové a jaké měli pravomoci?
e) Zkuste sestavit seznam římských magistratur ne podle hodnosti, ale podle doby, kdy asi vznikly (od nejstarší k nejnověji zřízené).
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

гидра 60 официальный сайт

BlairdUM, 27. 8. 2022 7:02

гидра 60 официальный сайт

Source:

- https://yashkulsosh.ru/ssylki-na-sajty/gidra-60-oficialnyj-sajt.html

Разработка сайтов в Минске

Donaldmak, 24. 8. 2022 13:50

Разработка сайтов в Минске


Source:

- https://razrabotka-saitov.of.by/

Odpovědi

Helena Blažková, S3, 30. 12. 2010 21:36

a)Jako počátek zákazu sňatků mezi patriciji a plebeji bych označila rok 449 př.n.l.(rok,kdy byli zvoleni decemvirové s úkolem doplnit soupis o další desky). V pozadí ústupků patricijů stojí boj mezi patriciji a plebeji,který trval od roku 494 př.n.l.(celkem 3 secese).Jako výhru plebejů můžeme označit zřízení úřadu Tribuni lidu, právo azylu či povolení sňatků v roce 445 př.n.l.(návrh zákona představil Gaius Canuleius).
Rozdělení obyvatelstva dle urozenosti:
1)patricijové - synové vznešených otců,veškerá práva
2)plebejové - osobní svoboda,ale práva omezena
(jako 3. skupina - otroci)

b)Roku 449 př.n.l. byli určeni decemvirové s úkolem doplnit soupis.Jeden z decemvirů Appius Claudius se dle legendy snažil pomocí zinscenovaného soudního procesu zotročit plebejskou dívku Verginii. Události s tím spojené vedly k povstání v Římě a svržení decemvirů.

c)Okolo roku 390 př.n.l. byly za galského vpádu desky vystavené na foru zničeny a již nikdy nebyly obnoveny. Jejich obsah byl dále předáván jen ústně.(Ještě v Ciceronově době se jej učily děti jako povinnou básničku.)Dnes text známe díky mnohým citacím,které se dochovaly v dílech římských historiků, právníků, gramatiků, řečníků, encyklopedistů...

d)Po zřízení plebejského tribunátu se objevují dva edilové plebejští, kteří např. opatrovali plebejský archiv. V roce 366 př.n.l. byli zřízeni i edilové "patricijští" = kurulští, ti působili jako dozorci nad městem či pečovali o zásobování a trhy (trhové záležitosti).

deska XI. - odpovědi

Vladimíra Strakošová, S2, 20. 12. 2010 10:29

a)
- 4roky (od r. 449 před n.l., do r. 443 před n.l.)
- patriciové: bohatí; starousedlíci
-plebejové: většina lidí; zpočátku měli omezené práva; nejasný původ
Od konce 4. století před n.l. rozhodovala majetnost, takže bohaté plebejské rody postupně splývaly s patricii a vytvořila se jednotná privilegovaná vrstva NOBILITA.

b)
-v roce 451před n.l. po návratu tříčlenné komise z Řecka, kde opisovala Solónovy zákony, byla zvolena desetičlenná komise (DECEMVIROVÉ) – složená jak z patriciů, tak i plebejů; měli mimořádné pravomoce
-po roce předložili 10 desek; protože se zdálo, že ještě není vše sepsané, byli zvoleni ještě na další 1rok
-jeden decemvir se však podle legendy snažil pomocí zinscenovaného soudního procesu zotročit plebejsou dívku, což vedlo v Římě k povstání a následnému svržení decemvirů

c)
-v roce 450 před n.l. bylo sepsáno 10desek, o rok později pak další 2
-kolem r. 390 před n.l. po vpádu Galů byly desky vystavené na fóru zničeny a již nikdy nebyly obnoveny. Jejich obsah se pak předával jen ústně; děti se jej učili nazpaměť jako básničku. Obsah LDT je také citován či komentován v dílech některých římských právníků, řečníků, encyklopedistů atd.

d)
-kurulští edilové (aediles curules) – název podle křesla, na kterém směli sedět (sella curulis). Byli voleni na 1rok. Na starosti měli povinnosti spojené s hrami a svátky, dohlíželi na pořádek ve městě, v méně závažných případech vedli i občanské spory.

e)
-vyšší: 1)konzulové, 2)decemvirové, 3)cenzoři, 4)prétoři
-nižší: 1)kvestoři, 2)edilové

Deska XI. - odpovědi

Renata Němcová, S2, 19. 12. 2010 21:23

a)
Účinnost zákazu sňatků mezi patriciji a plebeji trvala 4 roky. Od roku 449 př. Kr. do roku 445 př. Kr., kdy byl tento zákaz zrušen zákonem Lex Canuleia.
Patricijové – Římané, kteří náleželi k některému z původních rodů. Tyto rody vycházely z některého slavného většinou mýtického předka, kterého uctívali a jehož jméno často nosili, nejméně početná, ale nejmocnější skupina, elita římské společnosti, disponovali velkým majetkem.
Plebejové - Nejasný původ. Logicky se dají pokládat za příslušníky podrobeného domácího obyvatelstva nebo méně urozené současníky budoucích patricijů. Byli nejpočetnější kastou římské společnosti. Zastávali ty nejtěžší práce v zemědělství, těžbě surovin, výrobě zboží a další náročné profese.
b)
Roku 449 př. Kr. byli decemvirové svrženi. Důvodem bylo jejich chtění převzít správu Říma výhradně do svých rukou. Povstání lidu proti decemvirům vyvolal pokus jednoho z nich zotročit plebejskou dívku s pomocí inscenovaného soudního procesu.
c)
Desky byly vystaveny na fóru, kde byly zničeny roku 390 př. Kr. po v pádu Galů do Říma. Obsah LDT zůstal zachován, protože platilo, že každý vzdělaný římský občan znal Zákon dvanácti desek nazpaměť.
d)
Kurulský aedil - vrchní dohlížitel na veřejný pořádek ve městě, na starost policejní služby, soudní pravomoc ve věcech tržních, podléhaly mu pořádkové složky i vigilové (hasiči)
e)
konzul, kvéstor, tribun lidu, plebejský aedil, decemvir, censor, praetor, kurulský aedil

LDT - deska XI.

Petra Konečná, S1, 17. 12. 2010 13:34

a) Zákaz sňatků mezi patriciji a plebeji byl v účinnosti zhruba 4 roky. Ustanovení nabylo platnosti v roce 449 př.n.l. a roku 445 př. n. l. bylo zrušeno Kanulejovým zákonem. Původ těchto sociálních skupin je dodnes velmi nejasný. Patricijové byli pravděpodobně starousedlé, v rodech organizované společenstvo. Plebejové příslušníci středoitalských kmenů, kteří se přestěhovali do Říma za obchodem.

b) Za účelem doplnění LDT byla v roce 449 př. n. l. zvolena druhá skupina decemvirů, která měla za úkol sepsat další dvě desky. Nenechali je však schválit lidovým shromážděním a následně se pokusili o samovládu. Jeden z decemvirů se podle legendy snažil pomocí zinscenovaného soudního procesu zotročit plebejskou dívku. Události s tím spojené vedly k povstání v Římě a svržení decemvirů.

c) Desky byly zničeny při galském vpádu roku 387 př. n. l. Přesto se na ně nezapomnělo, neboť vzdělaní Římané jejich obsah uměli odříkat zpaměti.

d)Aedilové byli nejvýznamnějšími z nižších římských úředníků. Kurulští spolu s plebejskými tvořili zvláštní kolegium pro policejní služby. Zejména dozírali na pořádek na ulicích, tržištích, čistotu ve městech. Kurulští aedilové měli navíc soudní pravomoc v tržních záležitostech. Tržní případy rozhodovali na zvláštní soudcovské židli (sella curullis). Od ní je odvozen název kurulští.

deska XI. - odpovědi

Veronika Sudíková, S2, 17. 12. 2010 10:39

a) Zákaz sňatku mezi patricii a plebeji byl podle mě v platnosti cca 4 roky (od roku 449. př. n. l. do roku 445 oř. n. l.) Patriciové byli potomci zakladatelů Říma, měli vyhrazeny veškerá práva. Plebejové byli potomky přistěhovalců a měli pouze některá práva.

b) V roce 449 př. n. l. byli decemvirové svrženi. Zalíbilo se jim jejich vysoké postavení a odmítli se úřadu vzdát. Na jejich místo byli zvoleni dva konsulové.

c) Zákon dvanácti desek byl vystaven na fóru. Podle pověsit byl zničen při v pádu Galů. Byl ale dál uchován v paměti Římanů, protože ve vyšších vrstvách se zákon učili jako básničku.

d) Kurulští edilové byli plebejové a společně s plebejskými edily dozírali na pořádek na ulicích. Na rozdíl od plebejských edilů měli také pravomoci v soudních záležitostech.

Renata Burdová, S1, deska XI.

Renata Burdová, S1, deska XI., 16. 12. 2010 11:10

A) Podle „ ..nelidské ustanovení, aby plebejové neměli s patriciji právo sňatku“ soudím, že už v té době chtěli toto ustanovení zrušit, ale decemvirové za sebe ustanovili nové decemviri na další rok, kteří toto ustanovení sem připojili.Až v roce 445 byl zrušen zákaz uzavírání sňatků mezi patrciji a plebeji oficiálně.
Patricijové byli bohatí majitelé půdy, svobodné obyvatelstvo.
Plebejové- také svobodní obyvatelé, ale chudí, obdělávali zemědělskou půdu, rolníci.
Patricijové a plebejové se objevují v Římě, kdy byl Řím městským státem. Když se římské území rozrůstalo, měli z toho prospěch jen patricijové, nikoliv plebejové, kteří právě tato území dobývali, a kteří nutně potřebovali novou a úrodnou půdu pro svoji obživu, protože se jejich počet neustále rozrůstal. Toto byl havní důvod tvrdých bojů mezi nimi, který vyústil v sepsání LDT v letech 449- 450 př.n.l. tento zákon si vynutili plebejové, aby zabránili volnému výkladu těchto norem patrijskými magistráty a soudci.

B) V roce 450 př.n.l. byli decemvirové zvoleni opět, ale už se pokusili o samovládu, kdy pořídili další dvě desky zákonů, ale nenechali je schválit lidovým shromážděním. Z této doby pochází legenda o Verginii, kdy jeden z patricijských decemvirů zatoužil po plebejské dívce, zinscenoval proces o její svobodu, chtěl využít svého postavení, aby se dívky zmocnil. Dívčin otec neměl možnost před zneuctěním své dcery, a proto ji před tribunálem probodl. Vzbouření, které z toho vzniklo, prý decemviry smetlo.

C) Osud LDT- Desky, které byly vystaveny na foru, byly zničeny po galském vpádu v roce 390 př.n.l. Podle tradice je Galové rozbili sekerami ve tvaru motýlka, kterými také rozmlátili římské hradby. Jejich obsah dále předáván jen ústně, v římském státě každý vzdělaný občan musel znát obsah LDT nazpaměť. Děti se je v době Cicerona učili jako povinnou básničku.

D) Aedilové zvaní kurulští tvořili spolu s aedily plebejskými zvláštní kolegium pro policejní služby, dohled na pořádek na veřejných místech. Měli také soudní pravomoc v tržních záležitostech.

Tabula XI.

Barbora Červenková, S3, 16. 12. 2010 1:30

A.
Zákaz uzavírání manželství mezi patriciji a plebeji z důvodu rozdílnosti příslušnosti ke stavu (v ŘP „relativní překážka“ uzavření manželství) byl účinný do r. 445 př. n. l., kdy byl zrušen zákonem - lex Canuleia. (Nicméně např. Cicero tento zákon považoval za něco, za co by se lidé v Římě měli stydět.)
Patricijové byli příslušníci takto (později)nazývané společenské třídy v Římě, která se soběv průběhu let postarala o různé výsady (vysoké pozice v politice). Historicky měli původ od společného předka (pater). Plebejové byli potom „protipólem“ patricijů – příslušníci této vrstvy byli většinou zemědělci, drobní obchodníci, přistěhovalci. Byli závislí na patricijích – zejména ekonomicky - hospodářsky. Obě vrstvy začaly vznikat ještě před vznikem samotného Říma, při diferenciaci rodové společnosti. Mezi těmito dvěma vrstvami docházelo v průběhu dějin k lítým třídním bojům. Produktem těchto bojů byl i samotný vznik LDT.
B.
Decemvirové byli tvůrci Zákona dvanácti desek. Měli za úkol, jako desetičlenná komise, zrealizovat LDT ve znění vyhovujícím oběma vrstvám. Byli roku 451 př. n. l. do svých funkcí zvoleni. Disponovali nebývalými pravomocemi. (Po dob jejich působení – 1 rok – prakticky nefungovaly jiné úřady a proti jejich rozhodnutí nebylo možné se odvolat) Byli opakovaně zvoleni i pro rok 449 př. n. l., aby evidentně neúplné znění LDT doplnili. Mimo to se však snažili vzít správu Říma zcela do svých rukou a považovali se za držitele absolutní moci nad lidmi v Římě. (Např. Appius Claudius, jeden z decemvirů, zinscenoval soudní proces, aby zotročil plebejskou dívku.) Následovalo povstání a decemvirové byli svrženi.
C.
LDT byl ve znění všech dvanácti desek schválen lidových shromážděním a vystaven na foru. Kolem roku 390 př. n. l. však do Říma vpadli Galové a Zákon dvanácti desek zničili. Ten nikdy nebyl obnoven a dále se šířil jen ústně. (V Římě pak platilo, že každý vzdělaný Říman uměl znění LDT zpaměti.)
D.
Kurulští edilové dohlíželi nad pořádkem v Římě. (Společně s plebejskými edily) Přesněji – dohlíželi nad pořádkem na ulicích, tržištích – vykonávali „policejní služby“. Oficiálně to byli příslušníci nižších magistratur. Disponovali však i pravomocí soudit tržní spory (smlouvy o koupi a prodeji).

Magistratury dle doby vzniku: (Pravděpodobně jsem nezmínila zdaleka všechny magistratury v Římě)

- Konsulové (v krizi diktátor) (od 510 př.n.l.) – zřízen hned po vyhnání králů (posledním Tarquinius Superbus)
- Kvestoři (od 5.st.př.n.l. – magistratury q. pro různá odvětví se vyvíjely v průběhu času)
- Plebejští tribunové (od 494 př.n.l.)
- Decemvirové (451-450 př.n.l)
- Censoři (od 444 př.n.l.)
- Praetor (od 367 př.n.l.)
- Aedilové : Plebejští -> Kurulští (od 367 př.n.l.)